Susedov chlapec nerozpráva, pretože sa mu nevenujú. Ale prečo nerozpráva náš?

05.04.2024

Existujú deti, ktoré majú dva, tri roky a ešte stále nerozprávajú. Okolie vraví, že je to preto, lebo... že by už mali urobiť to a to... že ten a ten už hovorí celé vety... a rodičia sa trápia. Čím to je, že ten náš nerozpráva a čo to znamená?

Existuje mnoho detí, o ktorých okolie hovorí ako o "šikovných, múdrych, LEN tá reč". Sú to deti so špecificky narušeným vývinom reči, ktoré často začínajú rozprávať neskôr, nezrozumiteľne, mávajú problémy aj s gramatikou, udržaním očného kontaktu, či porozumením. V tomto prípade sa príčina problémov nedá určiť ľahko, prípadne vôbec. Väčšinou je to súbor viacerých menších dôvodov. Spravidla však nie je skutočným dôvodom ten, o ktorom hovoria susedia.

Za poruchami reči môžu byť rôzne príčiny. Napríklad deti, ktoré majú väčší, či menší sluchový deficit, majú aj väčšie, či menšie problémy s rečou. Ak sú primerané tomuto deficitu, ich príčina je zjavná: rečové problémy sú spôsobené poruchou sluchu. Nie vždy je však príčina narušenej komunikačnej schopnosti taká jednoznačná. 

Nie vždy je príčina problémov v reči jednoznačná. Spravidla však nie je skutočným dôvodom ten, o ktorom hovoria susedia.

Poznáte to: susedia bývajúci napravo aj naľavo od "nehovoriaceho dieťaťa" vedia najlepšie, prečo toto 3-ročné dieťa ešte stále nehovorí: On ešte nerozpráva, ale...

  • rodičia sa s ním veľmi nerozprávajú...

  • v roku spadol na hlavu...

  • žijú v Anglicku a mieša sa mu to...

  • keď bol malý, zaštekal naňho pes a prestal hovoriť...


Ak nechcete čakať a chcete s oneskorením reči Vášho dieťaťa niečo spraviť HNEĎ, skúste kurz pre rodičov Nehovorí? Nečakajte!


Niečo na tom je

Vaše okolie to spravidla nemyslí zle. Ak sú problémy v reči vášho dieťaťa tak veľké, že už si ich všimli aj susedia, pravdepodobne je najvyšší čas, aby ste vyhľadali odbornú pomoc. Neberte to na ľahkú váhu. (Čítať článok: Čo sa môže stať ak dieťa nehovorí?) Nevenujte však veľkú pozornosť ani samozvaným znalcom. Dôvody susedov môžu byť čiastočne pravdivé, avšak rozhodne nepodávajú kompletný obraz o príčinách problémov dieťaťa, ani o dieťati samotnom. Iba veľmi skreslený, zveličený, zjednodušený. Často samotné "zaštekanie psa" ani "nevenovanie sa dieťaťu" nestačí na to, aby sa rečový vývin dieťaťa odrazu narušil. Pre správny vývin reči je potrebných množstvo faktorov a nie vždy vieme určiť, čo presne "sa stalo". (Čítať článok: Prečo má dnes toľko detí problém s rečou?)

Neviňme rodičov

Často počúvam o deťoch, ktoré nerozprávajú, "pretože rodičia na ne nemajú čas". Podnetné rečové prostredie je pre správny vývin reči nevyhnutné. Avšak samotný fakt, že sa rodičia málo rozprávajú s dieťaťom nestačí k tomu, aby dieťa malo narušený vývin reči. (Existuje predsa množstvo detí, ktoré rozprávajú bezchybne a ich rodičia hovoria málo!) Je to však faktor, ktorý vieme najlepšie ovplyvniť. Na rozdiel od iných, ktoré nevieme ovplyvniť vôbec (napríklad genetika).  

Samotný fakt, že sa rodičia málo rozprávajú s dieťaťom nestačí k tomu, aby dieťa malo narušený vývin reči.

Ešte pred počatím

To, aké bude Vaše dieťa: či bude mať modré alebo hnedé oči, či bude "neposedné po vás" alebo "tvrdohlavé po manželovi", či z neho vyrastie dlhonohá blondína alebo zaguľatená bruneta, alebo kedy a ako začne rozprávať... zavisí od mnohých faktorov a môže to byť dané ešte skôr, než je Vaše dietko len v myšlienkach. (Poznáte to: "Tú bradu má presne po babke!", "Všetci sme tmaví, ale pradedo bol blonďák ako ona!", "Sú si ako vajce vajcu!", "Celá mama!" a podobne.)

Takže: Aké máte genetické predispozície? Aký bol váš životný štýl počas tehotenstva a tesne pred ním? V akom zdravotnom stave bol v tej dobe partner? Ako prebiehalo tehotenstvo a pôrod? Ako prebiehal motorický vývin? Má iné ochorenia, alergie? Malo vážny úraz alebo zápal stredného ucha? V akom prostredí vyrastá? Dokedy malo dudlík? To sú len niektoré z anamnestických otázok, ktoré sa vás logopéd na prvom stretnutí spýta a všetky môžu mať určitý vplyv na súčasný stav reči vášho dieťaťa.

Neviňte sami seba

Možno si teraz vravíte: "Čo sme urobili zle? Keby sme s ním čítali viac knižiek!", alebo: "Keby mu ten dudlík vezmeme skôr!"... A možno keby ste v prvom trimestri mali viac kyseliny listovej a zároveň nemala tak dlhý pôrod a zároveň mohla dlhšie dojčiť a zároveň keby ako malý nespadol z postieľky a zároveň bratranec vášho strýka nezačal rozprávať tak neskoro... niektoré faktory už spätne ovplyvniť nemôžete. Na konkrétnu príčinu možno nikdy neprídete a pravdepodobne ani neexistuje. Nie je to také jednoduché. Netrápte sa a ani ju nehľadajte. Ani svoje dieťa neporovnávajte s rovesníkmi. Sústreďte sa na to, čo a ako môžete zmeniť teraz. Logopéd vám s tým pomôže.  

Nehľadajte príčiny. Sústreďte sa na to, čo a ako môžete zmeniť teraz. 

Každé dieťa je jedinečné

Každý rodič sa vám posťažuje... Jedno dieťa nechce jesť alebo toho je priveľa a stále. Jedno spí celú noc, iné sa budí a nemôže zaspať. Ďalšie plače, keď má ísť do škôlky, či dupe nohami keď z nej má odísť. Niektoré ešte nehovorí, iné tára, že vás z neho bolí hlava. Ak potrebujete vedieť, kedy je ten správny čas zájsť k logopédovi, prečítajte si tento článok. (Čítať článok Kedy vyhľadať odbornú pomoc?) Nasledujte odborné rady logopéda. Z cvičenia doma urobte hru. A sústreďte sa hlavne na to, čo vášmu dieťaťu ide dobre, v čom je jedinečné. Ako môže v živote využiť svoje silné stránky. A tešte sa zo spoločných chvíľ. Tak mu ponúknete najviac.


Sledujte môj blog a ostaňte informovaní!

Mgr. Jana Pečarková, logopéd

 

Zanechajte svoj e-mail a dostávajte upozornenia o článkoch a informáciách.

Nehovorí? Nečakajte! kurz pre rodičov a ďalšie materiály
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma!